YÜZÜCÜLER WHEY PROTEİN İÇECEĞİ İÇMELİ Mİ? - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
123123
30 Nis, 18

YÜZÜCÜLER WHEY PROTEİN İÇECEĞİ İÇMELİ Mİ?


Yüzme sonrası whey protein veya whey protein içeceği alınmalı mı? Tabii ki evet!

Sporun diğer dallarıyla yüzme sporu karşılaştırıldığında, insanların aklına ilk olarak gelen şey, kardiyo oluyor.

Sporcular böyle düşünmekte haklılar, çünkü yüzme sporu gerçekten de enfes bir kardiyovasküler spordur. Fakat, tek niteliği bu değil. Yüzme sporu da, birçok spor dalında olduğu gibi, fiziksel güç gerektiriyor. Bildiğiniz gibi, yüzme, vücudun her yerini çalıştıran bir egzersiz.

Su, havayla karşılaştırıldığında, 12 kat daha fazla direnç gösteriyor. İyi bir yüzücü olmak için ihtiyaç duyduğunuz fiziksel gücün temel nedenlerinden birisi de bu yoğun direnç. Böyle bir kuvvetle baş edebilmek için kuvvetli kaslar şart!

Bu yüzden, uzun süre yüzdüğünüzde kas dokunuz, kendisini geliştirmek için bir süreliğine yıkıma girecektir. Bu yıpranma ve aşınmalarla mücadele edebilmek için bedeniniz proteine ihtiyaç duyacaktır. İşte bu yüzden, spor sonrasında whey potein içeceği içmekte fayda var!

Whey protein içecekleri, bu tür protein ihtiyaçları için harika bir seçenektir.

NEDEN WHEY PROTEİN İÇECEĞİ?

Whey protein ve whey protein içecekleri için “tam protein” terimini kullananlar da var. Bu düşünce de doğru, çünkü tam protein demek, o besinin vücut için gerekli olan 9 önemli aminoasidi içerdiği anlamına geliyor. Birçok yazımızda sık sık belirttiğimiz gibi, whey protein ve whey protein içecekleri; tamamen doğal yöntemlerle üretiliyor. İçeriği, inek sütünden, peynir yapım sürecinde imal ediliyor.

Whey protein içeceklerinin tercih edilmesinin bir sebebi de, çok kolay sindirilebiliyor olması! Vücut tarafından emilimi de aynı şekilde kolay. Kullanımı oldukça pratik (yemek hazırlayacak vaktiniz yoksa, yoğun bir iş temponuz varsa, size zamandan da kazandıracaktır). Bir yüzücüyseniz, havuz kenarında bile whey protein içeceğinizi yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

YÜZME SONRASI NEDEN WHEY PROTEİN İÇECEĞİ İÇMELİYİM?

Yüzme gibi, dayanıklılık gerektiren tüm spor dallarında sporcular iyi miktarda karbonhidrat almalıdırlar. Çünkü karbonhidratlar, bedenin ihtiyaç duyduğu enerji için tıpkı bir yakıt işlevi görür. Atletlerin protein ihtiyacı da bu sebebe dayanıyor.

BEDENİNİZ ONARIM SÜRECİNDE PROTEİNE İHTİYAÇ DUYAR

Yüzme sporuyla ilgiliyseniz, düzenli olarak yüzüyorsanız, vücudunuzun en önemli ihtiyaçlarından birisi de, kendini onardığı sürecin kısa tutulmasıdır! Kaslarınız yıprandığında bir onarım sürecine girecektir. Bu süreci ne kadar kısa tutarsanız, o kadar sık yüzebilirsiniz. İşte bu noktada, bedeninizi protein bakımından zayıf bırakmamalısınız. Aksi halde kaslarınız kuvvetlenmek yerine, tam aksine zayıflayacaktır! Bu da, spora ara vermek anlamına geliyor. Ayrıca, bağışıklık sisteminiz de zarar görebilir. Bu tür şikayetlerle daha önce karşılaştıysanız, yeterli oranda protein almıyorsunuz demektir. Özellikle de kadın yüzücüler bu süreçte dikkatli olmalıdır.

Protein, kas gelişimi için kritik öneme sahip. Sadece kasların gelişiminde değil, onarılması sürecinde de bedeniniz proteine ihtiyaç duyuyor. Yüzücüler için whey protein ve içecekleri daha da önemli. Çünkü hem fiziksel olarak direnci yüksek bir spor dalıyla uğraşıyorlar hem de yüzme sıklığı arttıkça bedenin protein ihtiyacı da aynı şekilde artıyor. Tükenmişlik yaşamamak için yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun.

Yüzme sonrasında whey protein içeceği içmek, doğru olandır. Dikkat etmeniz gereken nokta kalori dengenizdir. Whey protein, kalori açısından da uygun bir besin. Çünkü kalori miktarı oldukça düşüktür! Ama eğer, saatte 780 kalori yakan bir yüzücüyseniz, düşük kalori bu kez sizin için bir problem olabilir. Bu kadar yoğun bir spor programınız varsa, beslenmenize ayrıca dikkat etmeli ve yeterli miktarda kalori almalısınız. En doğrusu, bu süreci; doktorunuzla, eğitmeninizle yürütmektir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir