WHEY PROTEİNİN FAYDALARI / 2018 - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
wheyy
15 Şub, 18

WHEY PROTEİNİN FAYDALARI / 2018


Whey protein ve whey protein içecekleri, dünya genelinde üzerine en çok araştırma yapılmış destekleyicilerdir. Whey proteinin besin değeri oldukça yüksektir. Yapılan bu araştırmalar, whey proteinin sağlık açısından birçok faydasını ortaya koydu. İşte sadece birkaçı…

  1. Yüksek Kalitede Protein Açısından Harika Bir Kaynak

Whey protein, peynir yapım sürecinde ortaya çıkan sıvı whey’den üretiliyor. Bu yüzden, tamamen doğal. Tam, yüksek kalitede bir protein çeşidi. Beden için gerekli olan birçok aminoasidi içerisinde barındırıyor. Ayrıca, sindirimi ve emilimi de bir hayli kolay.

  1. Kas Gelişimini Tetikliyor

Yaşımız ilerledikçe, bedenimizdeki kas kütlesi azalır. Bedenimizin yaşımız ilerledikçe yağlanmasının sebeplerinden birisi de budur. Bu durum, ne yazık ki birçok kronik rahatsızlığın da habercisidir. İyi haber şu ki, bedenin bu dönüşüm sürecini yavaşlatmak mümkün. Hatta, yeterli oranda egzersiz, spor yapılırsa ve doğru beslenilirse bu süreci tam tersine döndürmek oldukça kolay.

Ancak, güç gerektiren sporlarla ilgilenmelisiniz. Yani, kaslarınızı geliştirmelisiniz. Bunun için de, yüksek proteinli bir beslenme alışkanlığına girmeniz gerekiyor. Beslenmenizi aynı şekilde devam ettirmek istiyorsanız, whey protein ve içecekleri tüketebilirsiniz. Bu da sizi, sağlıklı bir şekilde başarıya taşıyacaktır.

  1. Whey Protein Kan Basıncını Düşürebiliyor

Normal oranların üzerindeki kan basıncı (hipertansiyon) birçok kalp rahatsızlığı için risk teşkil ediyor. Günlük beslenmenize dikkat ettiğinizde, bu risklerin azaldığı, yine birçok araştırma tarafından kanıtlandı. Özellikle süt ürünlerinin günlük olarak tüketilmesi çok önemli. Çünkü süt ürünleri, içerisinde bioaktif peptit ailesinden “ACE inhibitörleri” barındırıyor (angiotensin-converting-enzyme inhibitors).

 

Whey proteindeki bu inhibitörlere (önleyiciler) laktokinin deniyor. Yapılan bazı hayvan deneylerinde, bu maddenin kan basıncına olumlu etkisi olduğu gözlendi.

  1. Whey Protein Tip 2 Diyabet Tedavisinde Kullanılıyor

Tip 2 diyabet, insülin fonksiyonlarının bozulması ve yüksek kan şekeri gibi problemlerle ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Whey protein, kandaki şekerin dengelenmesinde etkili sonuçlar göstermiştir. Bazı hastalarda, insülin oranını ve olumlu etkilerini artırdığı gözlenmiştir. Balık ve yumurta gibi diğer protein bakımından zengin gıdalarla karşılaştırıldığında, bu çerçevede daha etkili olduğu biliniyor.

Tüm bu olumlu etkilerden dolayı, birçok doktor, tip 2 diyabet tedavisinde hastalara whey protein öneriyor.

  1. Whey Protein Enflamasyonu Düşürebiliyor

Enflamasyon, bedenin bir hasar gördüğünde gösterdiği tepkidir. Hatta, kısa süreli enflamasyon iyidir de. Fakat bu süreç uzarsa, belirli koşullarda kronik hale gelebilir.

Kronik enflamasyon zararlıdır ve birçok hastalık açısından yeni riskler doğmasına sebep olur. Yapılan birçok araştırma, whey proteinin CRP’yi düşürdüğünü tespit etti. CRP (C-reactive protein) bedendeki enflamasyonun işaretleyicisidir.

  1. Whey Protein Antioksidan Savunması Sağlar

Antioksidanlar, vücuttaki oksitlenmeyle savaşır, oksitlenmeden kaynaklı stresi azaltır ve birçok kronik hastalığı önler! İnsan bedeni için en önemli antioksidanlardan birisi de “glütatyon” dur. Günlük beslenmeyle elde ettiğimiz birçok antioksidanın aksine “glütatyon” vücudumuz tarafından üretiliyor. Fakat bu üretim için de bedenin ihtiyaç duyduğu farklı aminoasitler var. Örneğin; sistein.

Whey protein ve whey protein içecekleri gibi destekleyiciler sistein açısından oldukça zengindirler. Bu yüzden, whey protein, bedenin antioksidan savunmasını destekleyen bir işleve sahiptir denilebilir.

  1. Whey Proteinle Açlık Hissiniz Azalır

Hepimiz, yemekten sonra bir tokluk hissi yaşarız. Fakat bu durum, her insan için geçerli değil. Bazılarımız sık sık açlık hisseder, hemen birşeyler atıştırma ihtiyacı duyar. Yediğimiz besinlerin türü de bu süreçleri etkiliyor. Bize en çok tokluk hissi veren ana besin çeşidi ise, proteindir!

Whey protein, içeriği bakımından size tokluk hissi yaşatır. Diğer proteinlerle karşılaştırıldığında bu konuda en başarılı protein çeşididir diyebiliriz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir