WHEY PROTEİN & YOGA - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
yoga-1
30 May, 18

WHEY PROTEİN & YOGA


Yogayı hayatının bir parçası haline getirenler de whey protein tercih ediyorlar. Hatta, yoga stüdyolarını biraz dolaştığınızda, whey protein ve içeceklerinin artık yogiler tarafından da kabul gördüğünü fark edeceksiniz. Yalın ve temiz yoga trendinin savunucuları, herhangi bir protein desteğini diyetlerine almasalar da, bu şekilde düşünmeyen yoga eğitmenlerinin sayısı da bir hayli fazla!

yoga

Yoga eğitmenlerinin bu konuda titiz davranmaları gayet normal. Çünkü whey proteini yaşamınıza sokacaksanız, kullandığınız ürünün; doğal, güvenilir ve kendi bedeninizin beslenme programına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor!

Son zamanlarda, whey protein ve içecekleriyle ilgili yan etkilerden bahsedilmesinin en önemli nedeni, piyasada çok fazla destekleyici markası olması. Ne yazık ki, her ürünün tamamen doğal yöntemlerle üretildiğini ve tamamen güvenilir olduğunu söylemek zor.

Whey protein, peynir üretim sürecinin bir parçasıdır. Bu yüzden, doğru bir üretim prosesinde tamamen doğal yöntemlerle tüketiciye sunulması gayet mümkün! İzole ve konsantre formlarda satılan whey protein ve whey protein içecekleri, bedenin birçok aminoasit ihtiyacını karşılıyor. Daha doğrusu, tamamlayıcı bir niteliğe sahip. Bu aminoasitler, sağlıklı bir kas gelişim süreci için gerekli. Uzun zamandır spor yapmadıysanız, yogaya başladığınızda bir miktar kas ağrısı çekeceğiniz neredeyse kesin. Whey protein, bu tür ağrıların önlenmesinde de yardımcı bir role sahip. Ayrıca, spor yapmaya başladığınızda, bedeniniz bu kas yapım sürecinde kendini yenilemeye ihtiyaç duyacaktır. Yine, bu süreçte de whey proteine ihtiyacınız olacak.

Yoga yapan ve düzenli olarak whey protein tüketen yogi ve eğitmenler, daha çok whey protein içeceklerini tercih ediyorlar. Yapımı oldukça pratik olduğu için, kendi damak zevklerine göre protein shake’ler hazırlıyorlar. Smoothie ile kullananlar da bir hayli yaygın. Bu eğitmenlerin tavsiyesi, yoga yaptığınız saatlerden biraz öncesinde, bedeninizi protein bakımından desteklemeniz. Yogadan önce whey protein tükettiğinizde bunun vücudunuza hiçbir yan etkisi olmaz, çünkü whey protein ve içecekleri, kolay sindirilmeleriyle ünlüdürler. Mat üzerinde, performansınızda hiçbir azalma olmayacaktır. Tam aksine, kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz.

Whey protein konusunda biraz araştırma yaptıysanız kazeinle de karşılaşmışsınızdır. Kazein de, protein desteği gerektiğinde kullanılan bir protein çeşididir. Whey protein ile aynı etkileri gösterdiği söylenir. Ancak, kazeinin whey protein kadar kolay sindirilemediğini hatırlatmakta fayda var! Kazein, whey protein ve içecekleriyle kıyaslandığında, daha uzun sürede sindirilir. Bu yüzden, tercihiniz kazeinden yana olursa, yoga eğitmenlerinin tavsiyesi, kazeini yoga öncesinde değil, yoga sonrasında almanızdır!

Benzer şekilde, soya da tavsiye ediliyor. Özellikle, kas gelişimi açısından bakıldığında, yine whey protein ve içecekleriyle oldukça benzer etkiler gösteriyor. Soya protein, bedenin bilişsel sistemi ve kardiyovasküler sağlığınız açısından da oldukça yararlı. Ancak, erkekler bu proteini kullanırken tutarlı olmalı ve aşırıya kaçmamalılar. Çünkü, aşırı tüketildiğinde testosteron dengesini bozabiliyor.

Vejetaryen yogiler, protein desteği açısından daha çok bezelyeyi tercih edebiliyorlar. Bezelyeden yapılan protein destekleyiciler de mevcut. Bezelye proteini, kaslardaki yıpranmayı kapatıcı etkiye sahip, ayrıca kemik dokusunu da geliştiriyor. Bezelye proteinin zayıf noktası ise “sistein” açısından eksik olması. Bu aminoasit, vücut için oldukça gerekli. Bu yüzden, bezelye protein tercih ediyorsanız, bu aminoasidi alternatif gıdalardan telafi etmeniz gerekiyor.

Alerjik bir durumunuz varsa veya midenizin çok hassas olduğunu düşünüyorsanız, protein desteği olarak koyu pirinç de tercih edebilirsiniz. Fakat, ne yazık ki koyu pirinç de “listin” açısından oldukça zayıf! Bu yüzden, koyu pirinç gibi bir tercih yaptığınızda, gerekli aminoasitleri tamamlamak açısından bir doktora veya uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yogaya âşık bir yogiyseniz, vücudunuzun ihtiyaç duyacağı proteini ona mutlaka kazandırın. Sizin de gördüğünüz gibi önünüzde birçok alternatif var. Ama, whey protein haricinde birçok protein desteğinin eksik yanları var. Özellikle de aminoasitler açısından. Bu yüzden, en doğru yol, gerekli tüm aminoasitleri barındıran ve sindirimi beden için oldukça kolay olan whey protein tüketmek!

Matınızın yanında, bir whey protein içeceği de daima olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir