WHEY PROTEİN YAŞLANMAYLA NASIL MÜCADELE EDİYOR? - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
15 Oca, 18

WHEY PROTEİN YAŞLANMAYLA NASIL MÜCADELE EDİYOR?


Yaşımız ilerledikçe, bedenimizdeki kas kütlesi azalır. Peki, bu süreci en azından yavaşlatabilmek için yapabileceklerimiz var mı? Neler yapabiliriz? Whey protein, bu hedefte bize nasıl yardımcı oluyor?

Bu gerçek, çoğumuzun hoşuna gitmese de, hepimiz biliyoruz ki insanın yaşı ilerledikçe, kas kütlesi giderek azalıyor. Tıp dilinde bilimsel olarak bu sürece “sarcopenia” deniyor! Sadece 50 yaşına geldiğimizde bile, bu sürece çoktan dahil oluyoruz. Ellili yaşlardan sonra, bedenimizde, her yıl yaklaşık olarak %2 oranında kas kaybı oluyor.

Peki bedenimiz yaşımız ilerledikçe neden kas kaybına uğrar? Bu fenomeni açıklamaya çalışan birçok araştırma yapıldı. Günümüzde de benzer araştırmalar genişletilerek devam ediyor. Kesin bir sonuca varmak zor olsa da, tüm uzmanlar şu sevindirici haberde birleşiyorlar diyebiliriz! Aslında, görünen o ki, yaşlandıkça kas kaybına uğramamızın oldukça doğal ve temel nedenleri var! Bunlardan birincisi, beslenme şeklimizin değişmesi. Diğeri de, kasların daha az kullanılması.

Yani, doğru beslenmeye ve egzersizlere devam edersek, bu süreci kolaylıkla yavaşlatabileceğimiz oldukça açık!

Kas & Protein Döngüsü

Kaslardaki proteinin sürekli olarak yıkılıp, yeniden yapılandırılması sürecinde “protein devri” deniyor. Bu fenomen, başlıca iki süreci kapsıyor. Birincisi protein sentezi, diğeri de yıkım süreci. Bu ikisi, bedenimizdeki net protein dengesine karar vermiş oluyorlar. Sonuçta, protein bakımından bir kayıp mı yaşadık, yoksa elimizde kazanımımız mı var, ortaya çıkmış oluyor.

Yaşlılarda bu döngü, gençlerde olduğu kadar efektif çalışmıyor ne yazık ki… Yani, günlük egzersizlere devam etmek, günlük beslenme programına önem göstermek tek başına yeterli değil. Ancak, doğru uygulamaların kas kaybı sürecini geciktireceği ortada!

Whey Protein, Yaşlanmayla Gelen Kas Kaybını Nasıl Önlüyor?

Whey protein, beslenme programına dahil edildiğinde, oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Son 20 ve 30 yıldır, beslenme ve sağlıklı beslenmede proteinin rolü üzerine yapılan birçok araştırma var. Tüm bu çalışmalarda, elbette, proteinin farklı kaynakları da test ediliyor.

Whey proteini, diğer protein kaynaklarına nazaran daha avantajlı kılan noktalar, her zamanki gibi zengin aminoasit içeriği ve kolay sindirilebilir olması! Whey kaynaklı aminoasitler kolaylıkla sindirilebiliyor, (diğer birçok protein kaynağının hidrolize edilmesi gerekiyor).

Yaşlılar üzerine yapılan deneylerde, öğünlere whey protein eklendiğinde şu sonuçlar alınmış. Gençlerde olduğu kadar, whey proteinin sağladığı aminoasitler, hızlı bir şekilde emilmiyor, ya da fonksiyon göstermiyor. Fakat, bu konuda kafa karıştırmamak için, araştırmaların halen sürdüğünü belirtelim.

Egzersiz Yapmak Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır Mı?

Yaşlanmayı önlemenin, en azından yaşlanma sürecini yavaşlatmanın diğer etkili bir yöntemi de egzersiz yapmak! Egzersizle ilgili haberler çok daha olumlu ve kesin. Evet! Birçok araştırma, egzersiz yapmanın yaşlanmayı geciktirdiğini ortaya koymuş. Fakat, bu süreçte de yine protein (whey protein, whey protein içecekleri) tüketilmesinde her zamanki gibi fayda var. Çünkü her ne kadar yaşlı olsanız da, bedeniniz uygun oranda bir kas kütlesini koruyacaktır. Bunun için de proteine her zaman olduğu gibi ihtiyaç duyacak.

Meta analizler de bu sonucu doğruluyor. Egzersizin, yaşlanma üzerine olumlu etkileri, yaşlılarda da tıpkı gençlerde olduğu gibi olumlu sonuçlar gösteriyor.

Sonuç olarak, whey proteinin, whey protein içeceklerinin tek başına yaşlanmayı geciktirdiğini söylemek yanlış olabilir. Fakat, egzersiz tarafında sonuçlar çok daha net! Bu yüzden, “Evet, whey protein, egzersizle desteklendiğinde yaşlanmayı önlüyor.”, demektense şöyle söylemek daha doğru!

“Bu sizin yaşınıza, ne kadar protein tükettiğinize ve bedeninizin bu proteinden ne kadar faydalandığına göre değişkenlik gösterir.”

Durumu karmaşıklaştırmadan basitçe şu sonuca varabiliyoruz: Egzersiz yapmak, yaşlanmanızı geciktirir! Artık bu açık ve net gerçeklikten sonra, doktorunuza başvurup; doğru egzersiz programına ve sizin için en doğru protein destekli diyetinize hemen başlayabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir