Whey Protein Rehberi! - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
21aralik
19 Ara, 17

Whey Protein Rehberi!


Vücut geliştirmede dünyanın en saygın kaynaklarından bodybuilding.com yine bu alanda en güvenilir isim Jim Stoppani ile whey protein üzerine bir röportaj gerçekleştirince, sizleri uzmanlık rehberi niteliğindeki bu söyleşiden habersiz bırakmayalım istedik! Jim’in whey protein hakkında söyledikleri bir hayli ilginç! Whey proteinin ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve özellikle sporcuların fiziksel olarak neden whey ihtiyacı duydukları konusunda eşsiz bilgiler veriyor. Bakalım Jim neler söylemiş:

Nedir Bu Whey? Adını Çok Duyuyorum!
Whey, oldukça yaygın bir besin. Şaşıracağınızı biliyorum ama her insan çocukluğundan beri whey tüketiyor aslında! Endişelenmeyin, kimse sizin çocukluğunuz hakkında gizli araştırmalar yapmış değil. Whey tükettiğinizi biliyorum çünkü whey protein, inek sütü içeriğinde bulunan sadece iki çeşit proteinden biridir.

Hiç daha önce, bir yoğurt kabını açtığınızda yoğurdun üzerinde bir miktar sıvıyla karşılaştığınız oldu mu? Eminim olmuştur ve işte adını sık sık duyduğunuz whey odur! Fakat şimdi böyle söyledim diye her gördüğünüz yoğurda saldırmayın, bu whey, sporcuların kullandığı whey protein değil! Whey proteinin elde edilmesi için; sütten ayrıştırılması ve benzeri birçok süreç var.

Çedar peynirini daha önce yememiş olsanız bile mutlaka duymuşsunuzdur. Whey protein üreticilerini, peynir üreticilerine benzetebiliriz, çünkü çok benzer işlemler kullanırlar. Doğrusunu söylemek gerekirse, whey proteinin bu kadar değerli olduğu eskiden bilinmiyordu ve peynir üreticileri de bu önemli besini boşa harcıyorlardı.

Üretimin diğer aşamaları konusunda kısaca bilgi vermek gerekirse ayrıştırma işlemlerinden sonra yağlardan ve karbonhidratlardan arındırıldığı konusunda kısa bir bilgilendirme yapabilirim. Bu filtreleme işleminden sonra da geriye, onsuz yapamadığınız whey protein kalıyor.

Daha İyi Bir Yaşam İçin Tam Bir Yağ Yakıcı
Whey yalnızca güçlü bir kas geliştirici değil, yağ yakmada oldukça destekleyici. Hatta yakın dönemde USDA’in yapmış olduğu bir araştırmada; her gün iki defa whey protein içeren bir karışımı düzenli olarak tüketen kadınlarda ve erkeklerde yaklaşık 2.200 gr yağ azalması tespit edilmiş. Üstelik sadece 12 haftada!

Whey Proteinden Maksimum Fayda Kazanmak İçin Onu Nasıl Tüketmeliyiz?
Peki bu mucize ürünü beslenme programımıza nasıl dahil edeceğiz? Whey proteinden maksimum kazanç sağlayabilmeniz için tüketmeniz gereken en önemli iki zaman aralığı, spor yapmaya başlamadan önceki 15-30 dakika ve çalışmanız esnasındaki ilk 30 dakikadır!

Ağırlık çalışmaya başlamadan önce 10-20 gr kadar whey protein alın ki kas gücü sağlayın. Hem dayanıklılığınızı artıracaktır hem de kas yıkımlarını önleyecektir. Egzersizinizi tamamladıktan sonra da 20-40 gr kadar alın. Böylece kas gelişiminiz sağlanır ve kas protein senteziniz ivme kazanır.

Ek olarak, yataktan kalkar kalmaz 20-40 gr kadar tüketin. Uyku boyunca hiçbir şey tüketmediğiniz için, bunun neden olabileceği kas yıkımlarını bu şekilde önlemiş olursunuz. Ayrıca, yemek aralarında da 20/40 gr kadar whey karışımı bir içecek içebilirsiniz ki hem yağ yakımınız hem de kasların büyümesi devam edebilsin.

Tek Yol Whey!
Hedefleriniz ne olursa olsun, size destek olacak tek şey whey proteindir. İster kas geliştirme isterseniz bir kilo verme programına başlamış olun, destekleyici olarak aklınıza ilk gelmesi gereken besin, whey proteindir.
Hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, spordan kaçamazsınız, sağlıklı ve doğru beslenmeden kaçamazsınız ve bir peynir üreticisi de olamayacağınıza göre, whey proteinin değerini bilmenizi öneririm!

Sonuç:
Vücut geliştirmede en güvenilir isim, bunları söylüyor. Bize de, tavsiyelerine uymak kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir