Whey Protein Öneren Bilimsel Araştırmalar! - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
wheyproteinbilim
23 Kas, 17

Whey Protein Öneren Bilimsel Araştırmalar!


İster yogayla ilgileniyor olun isterseniz fitnessla! Herhangi bir dalda düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, yine düzenli olarak protein almanız şart! Whey proteinin en güzel yanı, protein ihtiyacınızı en doğal yoldan karşılamasına ek olarak, sağlığınız için ekstra faydalar sunuyor olması!

Whey proteinin, tüm sporcular için sağlık açısından gerekliliğini ve faydalarını daha önce paylaşmıştık. Bu kez, uzun soluklu ve derin bir araştırmaya giderek, tüm bu faydaları bilimsel kanıtlarıyla sizlere göstermek istedik!
Yapılmış her bilimsel araştırmaya ait linki, rakamlarla sunuyoruz. Dilerseniz, rakamların üzerine tıklayarak, whey proteinin faydalarını kanıtlayan bu araştırmaları daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

1. Yüksek Kalitede Protein İhtiyacınız Varsa En Doğru Seçenek Whey!
Whey proteinin diğer protein türlerine göre sindiriminin daha kolay olduğu ve mide dostu olduğu ispatlanmış.

 

2. Whey Protein Kas Gelişimini Hızlandırıyor
Yaşımız ilerledikçe, kas gelişimi yavaşlar. Bu da vücudumuzdaki yağ oranının artmasına neden olur ve birçok kronik hastalığı tetikler. Fakat, düzenli bir şekilde spor yaparak ve doğru beslenerek tüm bu risklerle baş edebilmek mümkün!

Yüksek protein içeren gıdalar ve whey protein gibi destekleyiciler tüketerek düzenli olarak ağırlık çalışan sporcularda, bu tür hastalıkların riski azalıyor!

Whey gibi zengin protein kaynakları, dallanmış zincir amino asidi olarak ifade edilen “lösin” açısından da zengindirler. Lösin, amino asit büyümesinin tetikleyicisidir!

Yapılan tüm bu araştırmalar whey proteinin ilerleyen yaşla bağlantılı olan kas kaybını önlediğini gösteriyor.
Bunun yanında, gücü artırıcı özelliği ve bedeninize daha estetik bir görünüm kazandırıyor olması da ekstra faydalarından!

Ayrıca, whey proteinin, özellikle kas geliştirmede diğer alternatif proteinlere göre (kazein, soya gibi) çok daha iyi olduğu da ispatlanmış bulunuyor.

3. Whey Protein Aşırı Kan Basıncını Düşürür
Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları riskini artıran faktörler arasında ilk sırada yer alıyor. Düzenli bir kan basıncına sahip olmanın ilk şartı ise, tahmin edebileceğiniz gibi sağlıklı beslenmek!
Sağlıklı beslenme derken, neyi kastettiğimizi biraz daha detaylandırmamız gerekirse, günlük besin tüketimimizde önemli yeri olan bir bioaktif peptit ailesinden bahsediyoruz. Kafanızı daha fazla karıştırmadan bu aileye kısaca ACE İnhibitörleri diyebiliriz.

Whey protein içerisinde bulunan bu ACE İnhibitörlerine “Laktokinin” denir.  Daha önce yapılmış birçok deney, bahsettiğimiz bu doğal kimyasalların kan basıncı üzerine olumlu etkiler gösterdiklerini ispatlamış durumda!
Kilo problemi yaşayan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada; 12 hafta boyunca günde 54 gr whey protein tüketenlerin sistolik kan basınçlarında %4 oranında bir düşüş gözlemlenmiş. Diğer süt kaynaklı proteinler de benzer sonuçlar gösteriyor.

Aynı araştırmayı destekleyen bir başka çalışmada, 6 hafta boyunca günde 22 gr whey protein konsantresi tüketen kişilerde benzer iyileşmeler tespit edilmiş!

Bu araştırmalarda önemli bir detay dikkatimizi çekti! Tükettiğiniz günlük whey protein miktarı 3, 25 gramın altına düşerse, yukarıda bahsettiğimiz sonuçlar bir yana, kan basıncıyla ilgili herhangi önemli bir değişimle karşılaşılmamış! Bu da demek oluyor ki, düzenli whey tüketiminizde günlük gramaja mutlaka özen göstermelisiniz.

4. Whey Protein Vücudun Antioksidan Savunma Sistemlerini Güçlendirir
Antioksidanlar vücuttaki zararlı oksitlerle savaşırlar. Bu yüzden vücudumuz için gereklidirler ve faydalıdırlar.
İnsan vücudundaki en önemli aminoasitlerden birisi de “glütatyon”dur. Beslenme programlarına uyarak dışarıdan aldığımız birçok aminoasit çeşidinin aksine, “glütatyon” vücudun kendisi tarafından üretilen bir aminoasittir!

Bu nedenle, vücudumuz “glütatyon” üretebilmek için “sistein” gibi farklı aminoasitlere ihtiyaç duyar.
Whey protein gibi “sistein” yönünden oldukça zengin gıdalar vücudun doğal aminoasit ihtiyacını dengelemesine yardımcı olurlar. Böylece bedenimizin savunma sistemi de güçlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir