WHEY PROTEİN KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
shutterstock_752728837-min
15 Tem, 18

WHEY PROTEİN KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR


Whey protein ürünlerinin faydaları üzerine sizlerle birçok makale paylaştık. Zaman ilerledikçe, yapılan araştırmaların sayısında artış gözlemliyoruz. Bu süreçte, whey proteinin faydaları ile ilgili, yeni gelişmeler de yaşanıyor. İşte bunlardan bir tanesi de whey protein, whey protein içecekleri ve metabolizma ilişkisi!

Yakın zamanda, yetişkin yaşta (ortalama 48 yaş) obezite rahatsızlığı bulunan bir grupla yapılan araştırma sonuçları, bu düşünceyi destekler nitelikte! Araştırma, yaklaşık olarak 12 hafta sürmüş. Sonuçlar, whey proteinin, araştırmaya katılan bireylerin metabolizmasında, şu alanlarda olumlu bir etki yarattığını söylüyor; trigliserid oranında olumlu bir azalma, kolesterolde olumlu bir düşüş ve kan şeker metabolizmasında gelişim! (İnsülin direncinin azaldığı saptanmış)

11

Programın başlamasıyla birlikte, sadece 6 haftalık süre içerisinde, düzenli olarak ve doğru oranda whey protein tüketen hastalarda, trigliserid oranları düşmeye başlamış bile! (Kardiyovasküler risklerin azaltılması ve leptin direncinin iyileştirilmesi için önemlidir)

12 haftanın artından, kolesterol düşüşü de net bir şekilde ortaya çıkıyor. Ayrıca, insülin fonksiyonlarını ve glikoz metabolizmasını da içeren testler yapılmış. Sonuç, ciddi oranda olumlu bir değişimi işaret ediyor!

Bu araştırma, whey proteinin, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olduğunu gösteriyor. Metabolizmanın geliştirilmesi için harika bir destekleyici. Çoğu insan, kahvaltılarda whey protein içeceklerini tercih ediyor. Çünkü hem pratik, hem tüketimi kolay, hem de gün içerisinde tokluk sağlıyor. Böylece, daha az yiyecek tüketiyorsunuz, hem de daha sağlıklı bir metabolizmayla!

WHEY PROTEİN KANDAKİ YAĞ ORANINI DA DÜŞÜRÜYOR

Yine çok yakın bir dönemde yapılan bir araştırma; balık, kazein ve glüten proteinleri ile karşılaştırıldığında, whey proteinin ve whey protein içeceklerinin; kandaki yağ oranını, diğerlerine kıyasla çok daha etkili bir şekilde düşürdüğünü tespit etti. Özellikle de, yağ oranı yüksek besinler tüketildiğinde…

Bu araştırma, tip 2 diyabet hastalarıyla yapılmış. Sonuçlar gösteriyor ki, yemek sonrası, vücuttaki aşırı trigliserid artışı, sadece leptin direncinin bir işareti olmakla kalmıyor, ayrıca kalp rahatsızlıkları için de birçok riski beraberinde taşıyor.

Konuya, diyabet hastaları açısından yaklaştığımızda, whey proteinin vücuttaki istenmeyen yağları temizlediğini söyleyebiliyoruz. Bu da, kalp rahatsızlıkları riskleri için öncesinden bir önlem alma ve korunma anlamına geliyor. Kilo vermek isteyen bireylerin de, whey protein ve whey protein içeceklerini tercih etmelerinin başlıca sebeplerinden birisi de bu!

WHEY PROTEİN KEMİK GELİŞİMİNİ AKTİVE EDİYOR

Whey protein ve whey protein içeceklerinin, kemik gelişimini aktive ettiği, bir hücre araştırması sonucunda ortaya çıktı. Whey protein, “osteoblasts” denilen, kemik yapıcı hücreleri aktif hale getiriyor! Kemik gelişiminde, bu tür sinyaller, vücut için önemlidir.

Araştırmayı yapan uzmanların yorumu şu şekilde:

“Bu araştırmalar, whey protein içerisinde bulunan bazı aktif bileşenlerin, kemik formasyonunda önemli bir rol üstlendiğini gösteriyor. Kemik yapıcı hücrelerin aktif hale gelmesindeyse, potansiyel bir terapi etkisi var.”

Gerçek anlamda kaliteli ve doğal whey protein ve whey protein içecekleri tükettiğinizde, protein & kalori alımı açısından oldukça sağlıklı bir yaşam stiline kavuşuyorsunuz. Sağlıklı bir metabolizma, bu yaşam stilinin belki de en önemli faydalarından sadece birisi! Bu arada, whey proteinin önemli bir kalsiyum kaynağı olduğunu da hatırlatmakta fayda var!

Gördüğünüz gibi; sağlıklı bir metabolizmadan kemik gelişimine, sağlıklı bir şekilde kilo vermekten, sizi formda tutacak besleyici bir kahvaltı alışkanlığına kadar; whey protein ve protein içeceklerinin faydası saymakla bitmiyor.

Bunun gibi araştırmalara her yıl bir yenisi daha ekleniyor ve her defasında tekrar görüyoruz ki, doğru tercih, whey protein!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir