WHEY PROTEİN İÇECEKLERİNİ HANGİ SIKLIKTA İÇEBİLİRİM? - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
shutterstock_466142795-min
15 May, 18

WHEY PROTEİN İÇECEKLERİNİ HANGİ SIKLIKTA İÇEBİLİRİM?


Genel olarak, whey protein ve protein içecekleri; kilo verme süreçlerinde, güç gerektiren spor aktiviteleri öncesinde ve sonrasında tercih ediliyor. Uzmanların önerisi, sürekli ve aktif olarak spor yapan bir birey değilseniz, ya da kilo vermek gibi bir hedefiniz yoksa, beslenme programınıza bağlı kalmanız yönünde.

Fakat, belirli bir seçilmiş grup için whey protein ve whey protein içecekleri, vazgeçilemez bir öneme sahip! Hatta, her gün whey protein tüketmesi gereken sporcular da var!

YEMEK İÇİN VAKTİNİZ YOK MU?

Tom Venuto, kondisyon ve beden gücü konusunda sertifika sahibi bir uzman. “Yağlardan Kurtul, Kaslarını Besle” adlı kitabın yazarı. Tom Venuto’ya göre whey protein ve içeceklerinin en büyük artısı, pratik olmaları!

“Bir protein içeceği veya bir protein shake içmek, yemek hazırlığıyla kıyaslandığında oldukça pratik. Tam donanımlı bir sofra hayal ettiğinizde, whey proteinin eksiksiz bir sofradaki tüm besinleri içerdiğini söylemek tabii ki zor. Ama eğer, inanılmaz hızlı bir günlük rutininiz varsa, yemek hazırlamaya vakit bulamıyorsanız, whey shake ve içecekleri bu yoğun koşturmanızda kurtarıcınız olabilir. Whey protein içeceklerinin birçok “Fast Food” gıdadan daha sağlıklı olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.”

EKSTRA PROTEİN İHTİYACI

“Institute of Medicine”, sağlıklı yetişkin bir kadının günlük protein ihtiyacının 46 gr olduğunu söylüyor. Yetişkin erkeklerde ise bu oran, yine günlük bazda 56 gr civarında. Piyasadan temin edebileceğiniz birçok whey ürününde yaklaşık olarak 50 gr protein bulunuyor. Bu da, bir insanın günlük protein ihtiyacının biraz üzerinde bir rakam.

Ancak konu; atletler, sporcular, ağırlık çalışanlar olduğunda durum tamamen farklı! Düzenli olarak spor yapan insanlar, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerle karşılaştırıldığında, çok daha fazla oranda proteine ihtiyaç duyarlar! (Ağırlık çalışan sporcular için protein ihtiyacı oranı daha da yukarı çıkabiliyor. Bu durum, fiziksel güç gerektiren tüm sporlar için geçerli.)

Fitness hedeflerinize bağlı olarak, whey protein yerine başka gıdalardan aldığınız proteinler, vücudunuz için yeterli olmayabilir. Bu tür durumlarda, günlük protein ihtiyacınızı tamamlamak adına, mutlaka protein desteği almanız gerekiyor.

Dünyaca ünlü “Muscle and Fitness” dergisi, yüksek ağırlıklarla çalışan sporcuların; beden ağırlıklarının yaklaşık her 450 gramı için, günlük olarak 1 gr ile 2 gr arasında değişen oranlarda protein desteği almaları gerektiğini söylüyor. Bu büyük ihtiyacı gidermenin yolu da whey protein ve protein içeceklerinden geçiyor. Çünkü normal günlük bir beslenme programı bu kadar yoğunlukta protein içermez.

YETERSİZ BESLENME PROBLEMİ Mİ YAŞIYORSUNUZ?

Birçok insan; yetersiz beslenme, iştahsızlık, hastalık hâli, incinme, yetersiz kilo ve benzeri problemlerle karşılaşabiliyor.

“National Institutes of Health”, huzurevi, bakımevi gibi farklı yaşam ortamlarında, yetişkinlerin neredeyse %50’sinin günlük protein ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını açıkladı.

SPOR YAPMIYORSAM WHEY PROTEİN İÇECEĞİ İÇEBİLİR MİYİM?

Whey, inek sütünden yapılan, tamamen doğal bir ek üründür. Fitness ve CrossFit sporcuları arasında yaygın olarak tercih edilmesinin temel sebebi budur. Whey protein veya protein içecekleri, kendi başlarına sağlık açısından hiçbir risk ya da zarar içermezler! Ancak, her şeyin fazlasının zararlı olabileceğini daima hatırlayarak, dengeli bir protein diyetine bağlı kalmanız gerekiyor. Bedeninizin ihtiyacına göre; bir doktordan, konusunda uzman bir diyetisyenden, spor eğitmeninizden, günlük olarak ne kadar protein tüketmeniz gerektiğiyle ilgili bilgi almanızda fayda var.

YETERSİZ KİLO PROBLEMİNİZ Mİ VAR?

Tıp doktorları, dünyanın her yerinde, yetersiz kilo problemi yaşayan hastalarda, kütle kazanımı için whey protein ve protein içeceklerini, uygun gördükleri tedavinin belirli basamaklarında kullanıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir