VOLEYBOL VE WHEY PROTEİN - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
30 Oca, 18

VOLEYBOL VE WHEY PROTEİN


Bugünlerde, voleybolcular üzerindeki baskı her geçen gün biraz daha artıyor. Buna, koçlar da dahil. Sporculardan, birçok alanda olduğu gibi daha iyi performans bekleniyor. Çünkü özellikle vol eybol gibi sporlarda, limitinizi bir milim bile aştığınızda, bunun size büyük bir başarı getirisi var.

Bundan 20 yıl önce, voleybolcular akşam saatlerinde, hatta geceleri bile antrenman yaparlardı. Günümüz şartlarında, herkes hızlı bir yaşam stiline sahip. O günlerden bugüne değişmeyen tek şey, yüksek performans beklentisi oldu. Ama o kadar vaktimiz var mı?

Sporun tüm dallarında son 10 yıl içerisinde beslenme alışkanlıkları büyük bir değişime uğradı. Çünkü, doğru ve iyi beslenmenin spor için ne kadar önemli olduğu artık daha iyi anlaşıldı. Beslenme, beden gelişiminde, performansta büyük bir role sahip. Günümüz voleybol profesyonellerinin whey protein ve whey protein içecekleri tercih etmelerinin temel nedenleri de bunlar!

Kretin, kazein, whey protein gibi destekleyiciler, ister profesyonel ister amatör olsunlar, tüm sporcular tarafından kullanılıyor. Doğru zamanda, doğru destekleyiciyi almak sporcuların kariyerinde çok önemli farklar yaratıyor. Bu ince çizgi, neredeyse; ya kazanmak, ya da kaybetmek kadar keskin!

Whey protein, vücudun performansını artırması ve koruması için hızlı ve pratik bir kalori kaynağı. Whey, sütte de bulunan bir gıda. Kaslarınızı beslemek için hızlı bir besine ihtiyacınız varsa, bedenin kendini onarma süresini aşağıya çekmek istiyorsanız, whey protein ve whey protein içeceklerine ihtiyacınız var!

Kazein, gerçekten de besleyici bir destekleyici. Kas proteini sentezlenmesinde önemli bir role sahip. Tüm gerekli aminoasitleri içerdiği için kas katabolizmini engelliyor. Bir voleybol maçında veya antrenmanda, kaslarınız strese girebilir. Böyle bir durumda eğer vücudunuz dengesini kaybederse, bunun nedeni; negatif ajanların, pozitif olanlara göre baskın gelmesidir. Whey protein gibi destekleyiciler bu tür istenmeyen denge bozukluklarına engel olur.

Kreatin de, spor esnasında dayanıklılığı artırdığı bilinen bir destekleyici. Voleybol sporcuları arasında bu kadar popüler olmasının nedeni de bu özelliği. Ayrıca, kreatini çok çeşitli formlarda tüketebilmeniz mümkün.

Voleybol sporcuları, başarı ve kazanmak için neredeyse bir savaş verirler.

Çok yakında, CEV Avrupa Şampiyonası; Türkiye, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nden voleybol profesyonellerini ağırlayacak. İsveç, zayıf bir takım olarak görülüyor, hem de voleybol starları yetiştirmesine rağmen (Isabelle Haak gibi…)!

Peki voleybol sporcuları, whey protein ve whey protein içeceklerinin dışında nasıl bir beslenme programına sahipler?

Sizleri, hızlıca bilgilendirelim!

VOLEYBOLCULAR NASIL BESLENMELİ?

Voleybolcular, beslenme programlarında; ne yediklerine, nasıl yediklerine ve optimum bir performans için ne kadar yemeleri gerektiğine odaklanırlar. Voleybolcular, spor profesyonelleri dünyasında elit seviye atletler olarak adlandırılır. Elit seviye atletler, maksimum performans sergilemek için elit seviye kararlar almak zorundadırlar!

Beslenme programına dikkat etmeyen bir voleybolcu, benzini olmayan pahalı bir araba gibidir. Özellikle genç sporcuların, beslenmenin ne kadar önemli olduğunu anlamaları biraz zaman gerektiriyor. Peki o halde, voleybolcular nasıl beslenmeli?

Protein

Proteinin vücudumuz için ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya, sayfalar yetmez! Protein; kasların, tendonların ve bağların ana yapıtaşıdır diyebiliriz! Eğer güçlü bir voleybolcu olmak istiyorsanız, tüm yemeklerinizde protein daima aklınızda olmalı. Eğer yeterli miktarda protein tüketmezseniz, kaslarınız yıpranacaktır. Vücudun bunu yapmasının sebebi, proteini enerji olarak kullanmasıdır. Böyle bir durum sizi hem güçsüz kılar hem de incinmelere sebep olur.

İyi Protein Kaynakları

Yumurta, hindi eti, yoğurt, süt, biftek, kuruyemişler, balık, piliç, tuna, baklagiller harika birer protein kaynağıdır.

Yağlar

Yağlarla ilgili en çok bilgi eksikliğimiz olan konu, yağların türleridir! Doymuş yağlar, doymamış yağlar, trans yağ… gibi çok çeşitli yağ tipleri var. Yağlı besinler tüketmek, yağlı bir beden anlamına gelmiyor! Tam aksine, sağlıklı yağlar tükettiğinizde daha fit olursunuz. Örneğin, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir yemek yediğinizde, yağ hücrelerinize yardımcı olmuş olursunuz. Yağ hücreleriniz, yağları enerjiye daha kolay bir şekilde dönüştürür!

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar da, enerji kaynağı olduğu için, sporcular için önemlidir. Karbonhidratları, araçların yakıtı gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden, karbonhidrata kötü gözlerle bakmak doğru değildir. Bedenimiz, tüm ana gıda maddelerine ihtiyaç duyar. Önemli olan, bedenini tanımak!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir