Tazelen Whey Protein - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein

Tazelen Whey Protein


tazelen1

Peynir altı suyunun nerelerde kullanıldığını merak ediyorsanız birkaç etikete bakmanız yeterli olacaktır. Hemen hemen her paketli gıda ürününde peynir altı suyu kullanılmaktadır.
Peki…
Peynir Altı Suyu Nedir?
Peynir yapılınca karşınıza bir durum çıkar: Peyniri süzdükten sonra elinizde kalacak peynir altı sununu ne yapacaksınız?
Peynir altı suyu süt mayalandıktan sonra peyniri süzüp çıkardığınızda altta kalan bolca protein, çeşitli mineraller ve süt şekeri yani laktoz içeren sudur. Sütün yağı ve katı maddesi ise peynire geçer.
Yani anlaşılacağı üzere peynir altı suyu, mükemmel bir yağsız saf protein ve mineral kaynağıdır.

Kaç Çeşit Peynir Altı Suyu Tozu Vardır?
Peynirin yapılış şekline göre iki çeşit peynir altı suyu bulunur:
1. Ekşi peynir altı suyu: Sütü sirke veya limon kullanarak kestirilince altında kalan sudur.
2. Tatlı peynir altı suyu: Sütü mayalayarak yapılan peynirlerin suyudur.

Peynirle beraber peynir altı suyu da yıllardır kullanılıyor. Eskiden özellikle et ve baharatlı yemeklerin uzun süre bozulmadan kalması için kullanılan peynir altı suyu aynı zamanda sebze ve meyveleri de saklamak için kullanıldı. Ama peynir altı suyunun asıl yaygın olarak kullanılmaya başlanması peynir üretiminin küçük mandırılardan çıkıp endüstri halini alınca ortaya çıktı. İşletmeler ikinci ürün olarak peynir altı suyunu ne yapacaklarını gündeme getirdi. Önce gıda sonra kozmetik sanayide kullanılmaya başlayan peynir altı suyu kısa zamanda o kar çok ürünün içine yer aldı ki endüstri tersine döndü. Arık üretimde ilk ürün peynir altı suyu olurken, ikincil ürün peynir oldu!
Peynir altı suyu probiyotiktir. Mide bağırsak sistemi hastalıklarında birebirdir. Mide bulantısına, ishale, mide kramplarına ve karın ağrılarına iyi gelir. Yurt dışında hazım için kullanılan ve satılan bir içecektir.
Peynir altı o kadar değerli bir protein kaynağıdır ki toz hali kas kütlesini arttırmak için sporcular kullanır. Birçok sporcu yiyecek ve içeceği, peynir altı suyunun işlemle kurutulmuş halidir.