NBA OYUNCULARI WHEY PROTEİN TERCİH EDİYOR! - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
basket-whey-min
15 Haz, 18

NBA OYUNCULARI WHEY PROTEİN TERCİH EDİYOR!


Eğer basketbolla ciddi şekilde ilgileniyorsanız, şu gerçeğin de farkındasınız demektir: İyi bir basketbolcu olmakla, bir basketbol yıldızı olmak arasındaki ince çizgi, doğru bir beslenme programından geçiyor.

Bu kural, günümüz NBA yıldızları için de geçerli. Bu basketbolcular, sağlam bir kas yapısına sahipler ve vücutlarındaki yağ oranı oldukça düşük. Bu güçlü beden yapıları, sahalarda harikalar yaratmalarının en temel nedenlerinden sadece birisi.

Hem kas geliştirmek hem de vücudun yağ oranını %10’larda tutabilmek, gerçekten de başarılması zor bir iş. Eğer, sıkı bir diyet ve vücut geliştirme programınız yoksa, bu oranı yakalayabilmeniz neredeyse imkânsız.

Peki basketbolcular, nasıl besleniyorlar? Hatta, nasıl beslenmeliler? İşte yanıtlar!

Her Öğünde Mutlaka Protein Alıyorlar

Sağlam ve sıkı bir beden için protein olmazsa olmaz makro besinler arasında gösteriliyor. Bir yandan kas kütlenizi desteklerken, diğer yandan metabolizmanızı da güçlendiriyor. Bu hızlı metabolizmayla, yağları çok daha başarılı bir şekilde yakıyorsunuz. Eğer yemeğinizde (bir öğünde) %20 oranında protein yoksa, gerçek anlamda protein tükettiğinizi söyleyemeyiz.

  • Vücut ağırlığınızın her 400 gramı için, 0.75 gr (veya 1 gr) protein almaya çalışın.
  • Yemeklerinizde, öğünlerinizde; doğal proteinleri tercih etmeye çalışın (Örneğin; doğal whey protein ürünleri, tavuk, balık, kırmızı et (doğal yollarla beslenmeliler), hindi, yoğurt ve çerez karışımları… gibi.)
  • Basketbol antrenmanınız bittikten sonra, 30 dakika içerisinde bir whey protein içeceği tüketmelisiniz. Alternatif olarak çikolatalı süt de tercih edebilirsiniz. Böylece, kaslarınıza gerekli aminoasitleri hızlı bir şekilde vermiş olursunuz.

Karbonhidrat Tüketiminizi Kontrol Altına Alın

Bir basketbolcu olarak, her gün yeterli oranda protein ve bununla birlikte sağlıklı yağlardan almalısınız. Diğer yandan, karbonhidrat diyetinize özel olarak dikkat etmelisiniz. Çünkü, karbonhidrat diyetiniz (beslenme programınız) antrenman veya maç günlerinize göre farklı kurgulanmalıdır.

Bunu bir spor araba gibi düşünün. Eğer bir Ferrari kullanıyorsanız, tüm gün yol almak için yüksek miktarda yakıta ihtiyacınız olacaktır. Ama eğer, arabanız garajda öylece yatıyorsa, yüksek oranda yakıta da ihtiyacı yoktur değil mi? İşte aynı durum, bedeniniz ve karbonhidrat için de geçerlidir!

Karbonhidratlar vücuda enerji sağlarlar (tıpkı araç yakıtı gibi). Eğer, haftalık olarak çok sıkı bir spor programınız varsa, karbonhidrat ihtiyacınız da yüksek demektir. Antrenman programınızda dinlenme günleriniz de mutlaka yer alacaktır. İşte bu günlerde, yüksek karbonhidrat tüketmeniz gerekmiyor. Çünkü, gereğinden fazla alınan karbonhidrat takviyeleri, vücudunuzda bu kez yağ olarak depolanacaktır (ekstra yakıt).

  • Gün içerisinde, bol şekerli abur cubur tüketmekten uzak durun (Örneğin; şekerli atıştırmalar, şekerli içecekler, beyaz ekmek…gibi). Kompleks karbonhidratlara yönelin; yulaf ezmesi, tatlı patates, meyve ve sebze ve tabii ki bakliyatlar…
  • Spordan 45 dakika, 90 dakika kadar önce bu kompleks karbonhidratlardan tüketmeye çalışın. Kolay sindirilebilir olanlarını tercih edin.
  • Yorucu bir basketbol antrenmanı sonrasında 1’e 2 oranında protein ve karbonhidrat tüketin. 40 gr karbonhidrat, 20 gr protein gibi düşünebilirsiniz.
  • Eğer, yorucu değil de normal derecede bir antrenmana katıldıysanız, 1’e 1 oranı yeterlidir.

Basketbolcular Whey Proteini, Protein İçeceklerini Nasıl Tüketmeli?

İyi bir sporcu fiziğine kavuşmanın yolu, her zaman olduğu gibi doğal beslenmeden geçiyor. Bu yüzden, kullandığınız protein destekleyicilerinin; tamamen doğal olmalarına dikkat edin.

  • Doğal whey protein içeceğinizi, spor sonrasında alabilirsiniz.
  • Balık yağı, D vitamini ve whey proteini yeterli oranda almaya özen gösterin.
  • Multivitamin takviyesi alabilirsiniz, böylece vücudunuz herhangi bir mineral, vitamin eksikliği yaşamaz.

NBA yıldızları da, tüm sporcular ve basketbolcular gibi, ek protein desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyacı gidermenin en sağlıklı ve pratik yolu da; doğal yöntemlerle üretilmiş whey proteinlerden ve protein içeceklerinden geçiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir