KICKBOX VE WHEY PROTEİN - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
shutterstock_1083002462-min
15 Mar, 18

KICKBOX VE WHEY PROTEİN


Kickbox ve benzeri dövüş sporlarıyla ilgileniyorsanız, whey protein ve whey protein içecekleriyle ilgili bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Dilerseniz gelin, öncelikle aşağıdaki bilimsel sonuçları dikkatle inceleyelim:

  • Spor profesyonellerinin, dayanıklılığa vurgu yaptığı, bol kuvvet harcadığınız tüm sporlarda, yeterli protein tüketimiyle birlikte vücudun kas kütlesinin arttığı, artık herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir gerçek.
  • Bir whey protein içeceği ya da herhangi bir doğal whey protein ürününden destek aldığınızda; düzenli olarak güç gerektiren bir spor dalıyla ilgiliyseniz, bedeniniz daha fazla protein sentezi yapacaktır. Kaynak: [Darren G. Burke, Philip D. Chilibeck, K. Shawn Davison, Darren G. Candow, Jon Farthing, ve Truis Smith-Palmer.]
  • Whey protein, güç gerektiren spor aktiviteleriyle birlikte, kütle artışının yanı sıra, kasları güçlendirir de. Kaynak: [International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. 2011, 11, 349-364]

Kickbox sporcuları, dövüş sporcuları; gayet iyi bilirler ki, doğal whey protein ürünleri (Örneğin; whey protein içeceği karışımları) şu an dünyanın en çok rağbet gören destekleyicileri arasında. Şu an global anlamda, protein desteği sağlayan hem birçok marka var, hem de whey protein ürün çeşitlerinde de hızlı bir artış gözleniyor.

Haliyle, çeşitlilik artınca, kimi zaman kafalar karışabiliyor ve sporcular hangi ürünü tercih edeceklerini bilmiyorlar. Her zaman olduğu gibi, en iyi whey protein içeceği ürünü, doğal olandır!

Protein dendiğinde, akla ilk olarak şu gıdalar geliyor; süt proteini, kazein, biftek, soya ve tabii ki whey! Whey proteinin; boks, kickbox sporcularının birincil tercihi olmasının birkaç basit nedeni var. En önemlisi, whey protein içeceklerinin tamamen doğal yöntemlerle üretiliyor olması. Diğer başlıca nedenler de, sindiriminin kolay olması ve elbette pratik kullanım!

Sizinle, yazımızın başında paylaştığımız bilimsel yorumlar da, ilk tercihin whey protein olması gerektiği tezini destekler nitelikte.

Kickbox ve dövüş sporcuları, whey proteinde karar kıldıklarında, bu kez en çok sordukları soru, hangi tür whey proteinin onlar için ideal olduğu.

Örneğin; bütçenizi yeterli görmüyorsanız, konsantre whey protein çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Diğerleriyle kıyaslandığında, fiyatları genel olarak daha uygundur.

Laktoza karşı direnciniz varsa, düşük kalori; diyetinizde sizi en iyi tarif eden detaylardan biriyse, veya karbonhidrat ve yağ bakımından en düşük değerlere sahip whey protein peşindeyseniz, bu kez sizin için en uygun whey protein çeşidi, whey izole ürünleridir.

Bir diğer whey çeşidi de, hidrolize edilmiş whey’dir! Bu whey çeşidini, daha çok, sindirim problemi yaşayan Kickbox sporcuları tercih ederler. Whey tükettiğinizde herhangi bir şikâyetiniz oluyorsa, hidrolize edilmiş whey sizin için en idealidir. (Tabii ki, bu konularda mutlaka doktorunuzdan ve / veya eğitmenlerinizden destek ve bilgi almalısınız).

Peki, tüm bunlar sonuç olarak ne anlama geliyor?

Whey protein, kazein gibi farklı proteinlerle karşılaştırıldığında, daha ideal sonuçlar gösteriyor. Aynı şekilde, kas gelişiminin desteklenmesinde de, araştırma sonuçlarına dayanan birçok avantaj içeriyor.

WHEY PROTEİN İLE İLGİLİ DÖVÜŞ SPORCULARINA TAVSİYELER

Son olarak, pratik birkaç tavsiyemiz olacak.

  • Diyet programınızı bilgiye dayalı bir şekilde belirleyin ve ne kadar proteine ihtiyaç duyduğunuzu tespit edin.
  • Whey protein, diğer birçok protein kaynağı ile karşılaştırıldığında, birçok açıdan avantajlı ve öndedir.
  • Whey protein içeceğinizi ne zaman içmelisiniz? Spor öncesinde, spor sonrasında veya yatmadan önce? Eğitmeniniz bu konuda size destek olacaktır. Kararını da, hangi protein kaynağını seçtiyseniz, ona göre verecektir.

Kısacası, tüm bu ayrıntılar aslında Kickbox ve dövüş sporcularına tek bir şey söylüyor. Kaslarınızı geliştirdiğiniz, yüksek güç harcadığınız, önemli bir direnç sporuyla uğraşıyorsunuz. Bu yüzden, vücudunuzu asla protein bakımından zayıf bırakmamalısınız. Yeterli oranda protein aldığınızdan emin olun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir