Kadın Sporcular ve Protein: Tam Rehber! - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
blog26
26 Ara, 17

Kadın Sporcular ve Protein: Tam Rehber!


Protein, vücut geliştirme sürecinin olmazsa olmaz bir tamamlayıcısıdır! Ancak kimi kadınlar, yeterli protein alarak maksimum sonuçlara ulaşabilmek varken, çekingen davranabiliyorlar. Çünkü, bu konuda üretilmiş yanlış mitlere inanmış durumdalar. Korkuyu def edin! Yanlış mitleri ezin geçin ve proteinin gücünü keşfedin! Nasıl mı? Anlatalım…
Hemen hepimiz, tüm kadınlar benzer deneyimler yaşamışızdır. Sıkı bir diyete girdiğimiz ve oldukça yoğun geçen bir egzersiz haftasının ardından şeytan hemen kulağımıza fısıldamaya başlar: “Biraz dondurma yemeye ne dersin?” veya “Geçen gün videosunu izlediğin pastadan yapsak mı? Harika görünüyordu.” Bu fısıltıları, özellikle kadınlar çok iyi bilirler.

“International Journal of Eating Disorders” da yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre kadınlar kendi doğaları gereği; çikolata, dondurma ve pasta gibi atıştırmalıklara erkeklere göre daha yoğun bir ilgi duyuyorlar. Erkeklerin gözü ise daha çok eğlence mekanlarında oluyor.

Kadınlar, konu diyeti bozarak yaramazlık yapmaya geldiğinde bile yeterli protein almıyorlar. Vücudun, ihtiyaç duyduğu yeterli proteini alamaması sadece kadınlar için değil, herkes için büyük bir problemdir, özellikle de spor yapıyorsa! Fakat, kadınların bu konuda daha hassas oldukları bir gerçek.
Bedeniniz, enerji için karbonhidrat ve sağlıklı yağlara ihtiyaç duyarken, protein bunlar arasında vazgeçilmez olandır! Çünkü vücut, dokuların gelişmesi, onarılması süreçlerinde proteine ihtiyaç duyar. Hele bir de yoğun ve ağır bir spor programına dahil olduysanız, bedeninizin yeterli proteini alamaması hem kas onarımı hem de kas gelişimi süreçlerinde problemlere yol açacaktır.

Gelin size proteinin gücünü madde madde anlatalım!

1. Proteinin önemi
Diyet programınızda proteinin vazgeçilmez olmasının birçok ama birçok nedeni var. Bedenin, protein üretiminde ihtiyaç duyduğu 20 farklı aminoasit vardır ve bunlardan 9 tanesi ayrı bir öneme sahiptir. Neden diye soracak olursanız, bu 9 aminoasidi vücut kendi başına üretemiyor! Mutlaka dışarıdan alması gerekiyor!
Hal böyle olunca da bu aminoasitleri bedenimize kazandırmanın tek yolu, beslenme. Diyete dahil edilerek alınan proteinler, örneğin whey protein; kas dokularının yapıtaşlarını oluşturur! Bununla da bitmiyor. Bu proteinler, bedene nörotransmitterler ve hormonlar için gerekli materyalleri de sağlıyorlar.
Pasta mı, protein mi? Tekrar düşünün…

Yaptığınız her spor çalışmasında; hangi sporla ilgileniyorsanız ilgilenin, kas dokunuz yıkıma uğrar. Bedenin buradaki amacı, daha gelişmiş kas dokularını oluşturmak için ön hazırlık yapmaktır! İşte beden, yıkıma uğrattığı bu kasları, spor yaparken değil, spor sonrasında; tekrar geliştirme sürecine girer. Daha iyi bir kas yapısı için uyarılmıştır! Bu kas yapısını oluşturmak için de enerjiye ihtiyaç duyar. Peki bu enerjiyi nereden sağlayabilir? Tabii ki, proteinden! Protein, aminoasitlerle birlikte yapısı bozulan kasları onarır ve eskisinden çok daha güçlü kaslar çıkarır ortaya.

Fit bir kadın olduğunuzu düşünüyorsanız ve sıkı çalışıyorsanız, proteinin size sağladığı çok önemli anahtar faydalar var. Hemen hızlıca sıralayalım:

Protein: Enerji Seviyenizi ve Açlığınızı Dengeler!
Eğer gün içerisinde sık sık kurt gibi açıktım diyorsanız, bu, yeterli protein almadığınızın işaretidir. Karbonhidratlarla karşılaştırıldığında proteinlerin vücut içerisinde hem yakılmaları hem de sindirimleri, daha uzun sürer. Buna da çok pratik bir şekilde, daha uzun süreli tokluk diyebiliriz.

Protein: Kalorilerin Daha Efektif Yakılmasını Sağlar!

TEF (Thermic Effect of Food) bedenin almış olduğu kaloriyi en efektif şekilde yakması ile ilgili bir değerdir ve bu değerin en yüksek olduğu besin türü, proteindir! Protein, %20-35 ile en yüksek TEF değerine sahiptir.

Sonuç:
Proteinin; kas kaybını önlediğini, bağışıklık sisteminize ivme kazandırdığını ve daha birçok faydasını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Size önerimiz, proteinle ilgili asılsız mitlere kulak asmadan; vücudunuza, ihtiyaç duyduğu proteini kazandırmanız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir