FUTBOLCULAR İÇİN WHEY PROTEİN REHBERİ! - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
futbol
30 Mar, 18

FUTBOLCULAR İÇİN WHEY PROTEİN REHBERİ!


Tüm futbolcuların, sağlıklı ve dengeli bir diyet programına sahip olmaları şart! Eğer profesyonel bir futbolcu olmak istiyorsanız, aynı disiplin antrenman programınız için de geçerli. Tüm bu süreçte, bir futbolcu olarak; hem bedeninizi çok iyi tanımalısınız, hem de dengeli oranda ek protein desteği almalısınız. Peki futbolcular, whey protein ve whey protein içeceklerini nasıl bir programla tüketmeliler? İşte bu konuyla ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını, profesyonel bir futbolcunun ağzından dinleyelim!

FUTBOLCULAR NASIL BESLENİR?

Genel kural, yazının başında da belirttiğimiz gibi; dengeli beslenmek ve abur cuburu abartmamak! Ben de örneğin kebap yemeyi en az sizler kadar seviyorum. Ancak her gün kebap yiyemem! Fakat, ara sıra kaçamak yaptığımda bunun genel anlamda bana bir zararı olmuyor. Genel olarak, beslenme programımda şu 3 gruba dikkat ediyorum:

Karbonhidratlar: Gevrek, makarna (doğal), ekmek vb. Bu tür karbonhidratların şeker ve yağ oranları oldukça düşük.

Yağlar: Yağ olarak kanola, zeytinyağı, belirli tohumlar ve kuruyemişler tercih ediyorum.

Proteinler: Örneğin; az yağlı süt, peynir ve yoğurt ilk aklıma gelenler. Bunun dışında; hem beyaz et, hem de siyah et tüketiyorum ama az oranda. Tabii balık da protein bakımından oldukça zengin. Balık ürünleri de tüketiyorum ama asla çok fazla kızartılmış olmamalı. Ayrıca, et hırpalanmamış olmalı.

PROTEİNİN YARARLARI

Protein, vücudunuzdaki her bir hücre için önemlidir. Bedeniniz şekil kazanırken, kilo verdiğinizde veya ağırlık kaldırarak kaslarınızı geliştirdiğinizde, vücudunuz proteine ihtiyaç duyacaktır.

Proteinin vücuttaki tek işlevi bu değil tabii ki, fazlası da var! Örneğin; hormonların üretilmesi, aynı şekilde enzim üretimi ve diğer birçok bedensel kimyasalın üretiminde protein önemli bir role sahiptir. Bu da gösteriyor ki, futbolcuların bedeni, sadece enerji (yakıt açısından) karbonhidratlara değil, ayrıca proteine de ihtiyaç duyar.

Ben asla spor yapmıyorum diyenler bile, en basitinden sağlıklı bir saç, tırnak yapısı ve sağlıklı bir cilt için proteine ihtiyaç duyarlar.

Proteinin belki de diğer ana besinlerden en büyük farkı; karbonhidrat veya yağ gibi, vücutta depolanmıyor olması. Bu nedenle, spor yapmak yaşam stiliniz değilse, açıkçası, bedeniniz proteine o kadar da fazla ihtiyaç duymuyor. Günlük normal bir beslenme diyetinde sizin için gerekli olan proteinleri bu gıdalardan kolaylıkla alabilirsiniz. Ama eğer, sert bir sporcuysanız, yoğun bir antrenman programına sahipseniz, senaryonuz tamamen farklı.

FUTBOL OYNAMADAN ÖNCE NEDEN WHEY PROTEİN İÇMELİYİM?

Eğer siz de maçtan önce biraz abur cubur atıştıranlardansanız, yanlış yolda ilerliyorsunuz! Bunun yerine, daha sağlıklı opsiyonlara yönelmelisiniz. Örneğin; tam undan yapılmış doğal bir makarna veya az yağlı bir salata, ya da yine çok hafif bir meyve salatası olabilir. Sahada en iyi performansınızı göstermek istiyorsanız, yeterli miktarda enerji almalısınız! Whey protein ve whey protein içecekleri, ihtiyacınız olan bu enerji için hem gereklidir hem de tüketilmesi oldukça pratiktir. Eğer bir meyve salatası hazırlayacak vaktiniz yoksa, whey protein içeceğinizi elinize alıp, hemen gönül rahatlığıyla maça gidebilirsiniz.

FUTBOLDAN SONRA WHEY PROTEİN İÇMELİ MİYİM?

Evet! Eğer siz de benim gibi futbol sonrası pek acıkmayanlardansanız, whey protein içeceği alabilirsiniz. Çünkü acıkmasam bile biliyorum ki, maç sırasındaki yıpranmaların onarılması için vücudumun bu proteine ihtiyacı olacak. Ama eğer, hayır ben maçtan sonra acıkıyorum diyorsanız, o zaman normal bir öğün tüketebilirsiniz. Ama, sağlıklı yiyeceklerden bahsediyorum. Yukarıda zaten birkaç örnek verdim. Her zamanki gibi, abur cuburdan uzak durmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir