Boksörlerin En Yakın Dostu: Whey Protein! - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
tazelenblog
05 Ara, 17

Boksörlerin En Yakın Dostu: Whey Protein!


Sporun hangi dalıyla ilgileniyor olursanız olun, tüm uzmanların tavsiyesi protein desteğini ihmal etmemeniz gerektiği! Özellikle boks gibi güç ve dayanıklılık gerektiren, çok fazla enerji tükettiğiniz ama kaslarınızın da geliştiği bir sporla uğraşıyorsanız whey proteinin vazgeçilmezleriniz arasında olacağından eminiz!

Özel olarak boksla ilgilenen eğitmenlere baktığımızda proteine bakışları dünyanın belki de en faydalı besini olduğu yönünde. Sürekli olarak spor yapan kişilerin sürekli olarak protein almaları da gerektiği artık herkesin kabul ettiği bir gerçek! Dayanıklılığı artırmak için yapılan egzersizler esnasında protein almak, kasları güçlendiriyor. Proteinle birlikte, gerekli aminoasitleri de vücudumuza kazandırmış oluyoruz. Vücudumuzun her aminoasidi kendiliğinden üretemediğini daha önceki yazılarımızda da ele almıştık. Bu yüzden boksörler hem bağışıklık sistemlerini güçlendirmek hem de bedenlerine ihtiyaç duydukları bu aminoasitleri kazanmak için düzenli olarak whey protein tüketiyorlar.

Boks, bir dövüş sporu. Judo da öyle! Bu tür sporlarda güç çok önemlidir. Judocuların gözlemlendiği bir çalışmada bir grup sporcudan düzenli olarak destekleyici protein tüketmeleri istenmiş. Diğer grup içinse destekleyici içermeyen bir beslenme programı hazırlanmış. Sonuçlar tıpkı beklediğimiz gibi! Düzenli olarak destekleyici protein tüketen judocular güç ölçümlerinde diğer sporculara göre çok daha üstün sonuçlar göstermişler! Bu da, boks veya gücün ön planda olduğu herhangi bir dövüş sporuyla profesyonel olarak uğraşanların, whey proteini neden bu kadar önemsediklerini açıkça ortaya koyuyor!

Uzmanların boksörlere önerdiği protein tüketim miktarı, vücut ağırlıklarının her bir kilosu için 1,4 – 2 gr arasında bir değer. Örneğin, 63 kilo ağırlığında bir boksörseniz, hedeflemeniz gereken protein miktarı 88 gr civarında olmalı (63 x 1,4 gr). Aynı şekilde, 126 gr hedefini de aşmamalısınız (63 x 2 gr). Tabii ki proteinin tek kaynağı whey protein değil, bu yüzden beslenme programınızda bulunan; balık, et, yumurta gibi diğer protein deposu yiyecekleri de hesaplamanıza dahil etmelisiniz.

Geçmiş dönemde de sizlerle şu bilgiyi paylaşmıştık. Whey protein gibi destekleyicilerin uzun dönemli ve sürekli olarak tüketilmesi, sporculara ek faydalar sağlıyor. İncelediğimiz birçok araştırmada bu detay daima dikkatimizi çekti. Bu yüzden, bu tür destekleyicilere yurt dışında “Kronik Destekleyici” deniyor. Böyle söylenmesi, aynı nedene dayanıyor, düzenli olarak tüketildiklerinde sporculara sağladığı fayda artıyor!

Boksörlüğe aşk ve tutkuyla bağlı olan sporcular, en düşük kilo kategorisindeki boksörlerin bile belirli bir oranda kas yapısına sahip olmalarının şart olduğunu dile getiriyorlar. Çünkü bu bir dövüş sporu ve kendinizi korumanız ve aynı zamanda gücünüzü ortaya koymanız gerekiyor! Bunu boksörlere sağlayacak olan da, protein desteği ihmal edilmemiş kuvvetli kaslardır! Bu tür kasların sağlıklı ve doğal bir şekilde gelişimi için whey protein, ihtiyaçlar listesinde ilk sırada yer alan besinlerdendir. Özellikle ağır sıklette yer alan boksörler için kas ve vücut gelişimi çok daha önceliklidir.

Yukarıda paylaştığımız, vücut ağırlığına göre almanız gereken protein miktarını bu yüzden belirttik. Çünkü boksörler, proteinle gelen güçlü kas yapısının yanında performanslarını da dengelemek isterler. Dövüşlerde en etkili performansı yakalayabilmek için protein dengelerini de iyi ayarlamalılar.

Boks sporu, sporcunun tüm enerjisini sonuna kadar tükettiği, hayati besinlerin dövüş esnasında harcanmaya başlandığı, neredeyse tamamen güçlü bir bedene dayanan türde bir dövüş sporudur. Bu yüzden tüm boksörlere, destekleyici olarak whey protein tüketmelerini ve ek faydalar kazanmak için beslenme programlarını düzenli ve disiplinli bir şekilde devam ettirmelerini öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir