BİSİKLET SÜRÜCÜLERİ PROTEİN DESTEĞİ ALMALI - Tazelen Whey ProteinTazelen Whey Protein
1213
15 Nis, 18

BİSİKLET SÜRÜCÜLERİ PROTEİN DESTEĞİ ALMALI


Hepimiz biliyoruz ki, yorucu bisiklet turlarında bedenimiz proteine ihtiyaç duyuyor. Fakat, ne yazık ki çoğumuz oldukça hızlı ve tempolu bir yaşam şekline sahibiz ve bedenimiz için gerekli olan proteini almak için sağlıklı bir beslenme programı tasarlayamıyoruz. İşte bu noktada, whey protein ve whey protein içecekleri imdadımıza yetişiyor. Whey protein içecekleri hem pratik, hem de besleyici. Artık, eskisi gibi önümüzde sınırlı sayıda seçenekler yok. Dilediğiniz whey protein içeceğini (meyve suyu çeşitleriyle), dilediğiniz gibi hazırlayıp damak tadınıza hitap edecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, sindirimi de çok kolay!

BİSİKLET SÜRÜCÜLERİ NE KADAR PROTEİNE İHTİYAÇ DUYUYORLAR?

Rekreasyonel atletler, vücut ağırlıklarının her bir kilogramı için 0.8 gr ile 1 gr arasında proteine ihtiyaç duyuyorlar (günlük). Mevcut kas kütlelerini korumaları için bu protein desteğine ihtiyaçları var. Kabaca, 70 kiloysanız, günde en az 70 gr protein almanız gerekiyor. Eğer haftada 10 saatten daha fazla egzersiz yapıyorsanız bu oran yukarılara çıkabilir.

“American College of Sports Medicine”, yoğun tempoda spor yapan atletler için vücut ağırlıklarının her bir kilogramı için 2 gr’a kadar proteine ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Birçok whey protein ve whey protein içeceği ürünü, yaklaşık olarak 20gr ilâ 50 gr arasında protein içeriyor. Bedeninizin ihtiyaç duyduğu yeterli orandaki protein için protein içecekleri oldukça sağlam ve pratik bir tercih.

Bu noktada, yine bedenimizin çalışma sistemiyle ilgili bir hatırlatma yapmakta fayda var. Kristen Arnold bir performans beslenmesi uzmanı. Bir insanın bir öğünde en fazla 25 gr ilâ 30 gr proteini vücuduna kazandırabileceğini söylüyor. Bu yüzden, herhangi bir whey protein içeceği aldığınızda, içerdiği protein oranına özellikle dikkat edin. Ya da, protein içeceklerinizi tek öğünde almak yerine; spor öncesi, spor sonrası, spor yaparken gibi belirli zaman dilimlerine yayarak tüketin.

HANGİ PROTEİN KAYNAKLARI BEDEN İÇİN İYİDİR?

Aslında, sorulması gereken ilk soru, bedeninizin ne kadar proteine ihtiyaç duyduğu? Bu oran, hem egzersiz programınıza hem de beden yapınıza göre değişiklik gösterir. “The Cadence Kitchen” kurucusu Lori Nedescu konuyla ilgili şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Protein içeren her ürünü aynı şekilde değerlendirmemelisiniz. Tüm proteinler, vücudumuz için gerekli olan aminoasitlerden yapılır. Bu aminoasitlerin bir kısmını dışarıdan almalıyız. Fakat, bazı aminoasitleri vücudumuz kendi kendine üretebiliyor. Bu yüzden, ne tür protein tüketiyorsanız içeriğine dikkat etmekte fayda var.”

Bedeninize aldığınız farklı aminoasit oranları, doğal olarak farklı etkilere neden olur. Bu nedenle, bir bisiklet sporcusu olarak bedeninizi çok iyi tanımalısınız. Belki de, ihtiyaç duyduğunuz tek şey, kasların onarımı. Ya da, vücudunuz kas kütlesini artırmak zorunda? Bu tür ihtiyaçları analiz etmeli, bir uzmandan destek almalısınız. Bisiklet sporunda neyi hedefliyorsanız, bu hedefe göre tüketmeniz gereken protein miktarı ve spor programınız değişiklik gösterecektir.

Whey protein, içerisinde barındırdığı proteinin yaklaşık olarak %20’sini peynirden alır. Sindirimi oldukça kolaydır ve vücut tarafından kolaylıkla emilir. Peynir üretim süreçlerinin bir parçası olan whey protein ve whey protein içecekleri; spor sonrasında yaşanan kas yıpranmaları için, içerdiği aminoasitlerle birlikte harika bir çözümdür! İzole whey protein içecekleri çok çok az miktarda yağ içerir ve daha kolay çözünürler.

Yoğun bir bisiklet temponuz varsa, sadece günlük beslenme programınız bedeninizin protein ihtiyacını karşılayamayabilir. Bu yüzden, whey protein ve protein içeceklerini yanınızda bulundurmanız, hatta bunu bir yaşam şekli haline dönüştürmeniz gerekiyor.

Bisikletçiler, bu spor ve hobiye ilk başladıkları zamanda bu protein ihtiyacını hemen hissedemeyebiliyorlar. Ancak, uzun süre, yıllarca bu spora devam edenlerdenseniz, sizin de whey protein içeceklerine ihtiyaç duyduğunuzu biliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir